Nadrzędnym celem regulacji związanych z chemikaliami jest bezpieczeństwo wszystkich użytkowników substancji i mieszanin chemicznych. Najważniejszym narzędziem mającym przybliżyć ten cel jest karta charakterystyki. Dokument ten jest swojego rodzaju paszportem produktu. Informuje on użytkowników
o klasyfikacji, potencjalnych zagrożeniach, metodach bezpiecznego postępowania, oznakowaniu opakowań, a także określa właściwe kroki w kontakcie chemikaliami.
Kolejne, występujące w ostatnich kilku latach zmiany w przepisach związane z kryteriami klasyfikacji, sporządzaniem kart oraz oznakowaniem opakowań coraz bardziej czynią tą materię skomplikowaną, a od osób wykonujących te czynności wymagają coraz większej specjalistycznej wiedzy (między innymi z zakresu chemii, toksykologii i ekotoksykologii, biocydów, detergentów, prawa pracy, transportu materiałów niebezpiecznych, przepisów i zasad obowiązujących w ochronie przeciwpożarowej itd.). Nawet wielogodzinne szkolenia z zakresu umiejętności sporządzania kart charakterystyk, kierowane do personelu zakładów produkujących chemikalia pozwolą jedynie poznać zasady i kryteria, ale nie dadzą niezbędnej wiedzy interdyscyplinarnej niezbędnej do prawidłowego i odpowiedzialnego wykonania dokumentu. Za treść dokumentu odpowiada prawnie wprowadzający produkt do obrotu.
Na rynek krajowy karta charakterystyki powinna być sporządzona oraz udostępniona w języku polskim, a na rynki zewnętrzne, w językach odbiorców. Ponadto KCH powinna być okresowo aktualizowana zgodnie przepisami. Aktualnie w tym zakresie obowiązuje wzór karty charakterystyki zgodny z załącznikiem I do Rozporządzenia Komisji WE/453/2010 oraz klasyfikacja i oznakowanie substancji i/lub mieszanin zgodnie z rozporządzeniem 1272/2008/WE oraz 453/2010/WE.
Posiadamy kadrę specjalizującą się w zakresie zarządzania chemikaliami. Sporządzamy karty od dziesięciu lat, zarówno dla różnorodnych substancji jak i ich mieszanin.